Refundacja okularów NFZ

LOOK OPTYK ul.Kościuszki 86/1A
50-441 Wrocław
woj. dolnosląskie
tel. kom. 502 337 137

PON. - PT. 10:00 - 18:00
SOB. 9:00 - 13:00
e-mail: optimabiuro@wp.pl

Bez względu na to, czy borykasz się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem możesz uzyskać zwrot części kosztów poniesionych na zakup szkieł korekcyjnych. Refundacja okularów z NFZ to wsparcie dla osób z wadami wzroku, które, aby móc w pełni sprawnie funkcjonować, potrzebują odpowiedniej korekcji.

Jak uzyskać refundację okularów z NFZ?

Przede wszystkim, aby odzyskać część pieniędzy potrzebna nam jest recepta na okulary. Refundacji podlegają jedynie szkła, które wypisał nam lekarz posiadający umowę z NFZ. Jeżeli pójdziemy do specjalisty prywatnie, nie możemy liczyć na odzyskanie poniesionych kosztów. Także wszelkie darmowe badania wzroku czy te wykonywane przez optometrystów w salonach optycznych nie dają nam prawa do ubiegania się o zwrot.

Trzeba również pamiętać, że zapisanie się do lekarza „na fundusz” najczęściej wymaga cierpliwości. Zazwyczaj na wizytę w gabinecie specjalisty musimy czekać od miesiąca do trzech, co znacząco wydłuża czas całego procesu.

Mam już receptę i co dalej?

Jeżeli udało nam się otrzymać receptę od lekarza, to następnym krokiem będzie udanie się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Adresy delegatur można znaleźć na stronie internetowej jednostki lub zapytać o niego naszego okulistę. Na miejscu w Dziale Przedmiotów Ortopedycznych nasza recepta zostanie potwierdzona i dopiero wtedy możemy zacząć szukać optyka, który wykona dla nas szkła.

Zapraszamy z receptą do Look Optyk

W naszym salonie mogą Państwo zrealizować takie zlecenie od lekarza i otrzymać przyznany limit refundacji okularów, przyznane limity zwracamy w formie rabatu.

Ile dostanę zwrotu w ramach refundacja okularów z NFZ?

Na początek należy wspomnieć, że refundacja okularów z NFZ dotyczy tylko i wyłącznie szkieł. Nie otrzymamy zwrotu kosztów za oprawki oraz dodatkowe ulepszenia soczewek korekcyjnych takie jak np. powłoka antyrefleksyjną czy większa odporność na zarysowania.

To, ile Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci nam pieniędzy regulowane jest przez rozporządzenie Ministra Zdrowia. Dla dorosłych (przy szkłach sferycznych) z wadą do +/- 6 dioptrii będzie to 17,50 zł za jedno szkło (czyli razem 35 złotych). Natomiast osoby z wadą powyżej 6 dioptrii mogą otrzymać 70 złotych (35 zł za jedno szkło).

Koszty te nie są zbyt wysokie, jeżeli pod uwagę weźmiemy ceny opraw, robocizny i dodatków do szkieł. Zakup korekcji to najczęściej wydatek rzędu 300-500 złotych. Warto jednak skorzystać z refundacji okularów z NFZ i choć trochę zminimalizować poniesione koszty.

Ile czasu mamy na zrealizowanie recepty?

Według przepisów mamy trzy miesiące na zrealizowanie recepty, ale po zatwierdzeniu jej w oddziale jest ona ważna bezterminowo. Trudno jednak oczekiwać, że optyk wykona nam takie polecenie np. sprzed roku, ponieważ jest to niebezpieczne zwłaszcza dla naszego wzroku. Wada może powiększyć się i zakupimy szkła, które nie będą już jej odpowiadać. Dlatego warto skorzystać z refundacji okularów z NFZ jak najszybciej.

Partnerzy

Znane i sprawdzone marki dostępne dla Ciebie!

Przejdź do wybranego katalogu klikając poniżej.